Niektóre wierzenia utrzymują, że nasze ciało jest czymś więcej niż tylko fizycznym i umysłowym, to także system energetyczny zwany czakrami. Czakra to sanskryckie słowo oznaczające koło lub cykl. Wzdłuż kręgosłupa, od podstawy kręgosłupa do czubka głowy, znajduje się siedem głównych czakr. Uważa się, że czakry dostarczają subtelnej energii, która pomaga organom, umysłowi i intelektowi pracować na najwyższym poziomie. Czakry i energia duchowa nie zostały dokładnie zbadane w badaniach medycznych, ale mogą pomóc nam myśleć o własnym umyśle i ciele, jak każda religia lub wiara.

Siedem głównych czakr.

Czakra korzenia - Muladhara Czakra korzenia, czyli Muladhara w sanskrycie, jest pierwszą i podstawową czakrą, która, jak się uważa, znajduje się u podstawy kręgosłupa. Jest powiązany z kolorem czerwonym i żywiołem ziemi. Uważa się, że czakra korzenia wpływa na to, jak łączymy się ze światem i kontrolujesz poczucie przetrwania, ambicji, zależności i stabilności. Jako główne źródło energii, jego brak równowagi może prowadzić do uczucia głębokiego strachu i niepewności, które ranią nasze dążenie do sukcesu, powodując poczucie frustracji i braku celu. Kiedy czakra podstawy jest zrównoważona, uważa się, że tworzy poczucie bezpieczeństwa, pozytywności, energii, niezależności i siły.

Czakra sakralna - Svadhishthana Poniżej pępka czakra svadhisthana promieniuje kolorem pomarańczowym i reprezentuje element wody. Uważa się, że czakra sakralna jest odpowiedzialna za seksualność, kreatywność, intuicyjność, poczucie własnej wartości, współczucie i zdolności adaptacyjne. Kiedy czakra sakralna jest niestabilna, uważa się, że powoduje wybuchy emocjonalne, brak kreatywności i obsesję na punkcie seksu.

Czakra splotu słonecznego - Manipura Sanskrycka nazwa czakry splotu słonecznego, Manipura, oznacza miasto klejnotów i uważa się, że znajduje się między klatką piersiową a pępkiem. Jego kolor jest żółty i jest powiązany z elementem ognia. Dla tych, którzy wierzą w czakry, czakra splotu słonecznego jest ośrodkiem poczucia własnej wartości i emocji, takich jak ego, złość i agresja. Uważa się, że objawia się na poziomie fizycznym poprzez problemy trawienne, problemy z wątrobą lub cukrzycę. Na poziomie emocjonalnym, jeśli czakra splotu słonecznego jest niezrównoważona, uważa się, że powoduje to uczucie depresji i niską samoocenę. Kiedy jest zrównoważony, staje się źródłem energii, produktywności i pewności siebie.

Czakra serca - Anahata Uważa się, że połączona z narządami, takimi jak serce i płuca, czakra serca znajduje się w środku układu sercowo-naczyniowego. Czakra serca łączy niższe czakry z wyższymi. Jej kolor to zielony, a żywiołem jest powietrze. Czakra serca jest uważana za połączenie ze współczuciem, zaufaniem, pasją i miłością do siebie i innych. Kiedy Anahata Chakra jest niezrównoważona, uważa się, że powoduje złość, brak zaufania, niepokój, zazdrość, strach i zły nastrój. Uważa się, że nadaktywna czakra serca prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, kołatania serca i problemów z sercem.

Czakra gardła - Vishuddha Uważa się, że Vishuddha, czakra gardła, kontroluje szyję, usta, język i inne części gardła. Kolor czakry gardła jest niebieski, a jej elementem jest eter. Czakra gardła jest związana z wyrażaniem siebie, komunikacją i pewnością siebie. Uważa się, że równoważąca czakra gardła reguluje przepływ hormonów i pomaga wyrażać wewnętrzne myśli w pozytywny sposób.

Czakra trzeciego oka -Ajna Trzecie oko lub czakra Ajna jest umieszczona między brwiami. Trzecie oko nie ma związku z żywiołami, ale jest reprezentowane przez kolor indygo. Często używana w praktyce asan jako punkt centralny, uważa się, że czakra trzeciego oka kontroluje nasz intelekt, intuicję, mądrość i moc duchową. Zgodnie z tym systemem wierzeń, otwarta i zrównoważona czakra trzeciego oka pozwala dostrzec połączenia w tym świecie i poza nim. Uważa się, że niedoczynność czakry trzeciego oka objawia się bólem głowy, migreną lub niewyraźnym widzeniem. Uważa się, że zrównoważone trzecie oko uwalnia nas od ziemskich przywiązań.

Czakra korony - Sahastrara Sahastrara, czakra korony, znajduje się na czubku głowy, najwyższa z siedmiu głównych czakr. Kolor czakry korony jest fioletowy lub biały. Znana również jako czakra „tysiąca płatków lotosu”, jest uważana za najbardziej duchową z centralnych czakr. Uważa się, że otwarcie czakry korony łączy osobę z jej wyższą jaźnią, ponieważ jest to miejsce duchowości, oświecenia i energetycznych myśli. Jest powiązana z wewnętrzną mądrością i kosmosem. Uważa się, że niezrównoważona czakra korony wpływa na depresję, odłączenie od świata zewnętrznego, frustrację i destrukcyjne emocje.